top of page

Mutacije Fisera

Fiseri imaju nekoliko mutacija. Neke od njih cemo opisati u ovom delu i dodavacemo ih vremenom, pa posecujte s vremena na vreme i ovu temu da nesto ne propustite

Tamni Faktori

 

     I kod fisera se pojavljuju tamni faktori. Prirodna boja fisera je zelena. Obrazi i vrat su narandžasto-crveni, zadnji deo glave i teme su boje rđe. Grudi su narandžasto-žute, stomak i prednji deo su žućkasto-zeleni. Kljun je crven. Donji deo ledja je ljubicast. Noge su sive, a nokti tamno sivi. Tamno zelena je za nijansu tamnija ptica od normal zelene, tacnije plavo i zeleno perje na ptici je tamnije, dok svi ostali delovi ostaju ne promenjeni. Oliv ptica je najtamnija jer ima dva tamna faktora i nju mozete videti desno na slici.

Pastel Zeleni fiser

 

Kod pastel zelenog fisera, mozemo videti da je zelena boja tela svetlija za otprilike 50%. Zadnji deo glave postaje svetliji i letna pera su svetlo siva, ponekad cak i bela. Boja i oblik maske ostaje ne promenjena. Noge i nokti su nesto svetliji. Boja je odredjena kolicinom eumelanina.

Left: Olive Green.  Right: Normal green

Pastel Zeleni

Lutino fiser

 

     Nasledjivanje ove mutacije je polno vezano. Kod lutino mutacije imamo smanjenje eumelanina. Zeleno perje postaje zuto, plavo perje, koje mozemo videti na donjem delu ledja, postaje belo. Maska ostaje ne promenjena. Imamo svetle noge, roznate boje nokte i crvene oci. Noge su boje mesa.

Plavi Fiser

 

     Plavi fiseri su pronadjeni u Belgiji i Holandiji ’90-ih, mada se negde spominje da su se prvi put pojavili u Cehoslovackoj oko 1970. Jedna stvar je jasna plavi fiseri koje danas vidimo su rezultat transmutacije sa plavom personatom. Medjutim, mozemo reci da je vecina ovih ptica sada veoma dobre primerke. I dalje se mogu videti primerci sa sivim oznakama na masci na izlosbama, sto je jasan uticaj personata i stoga potpuno neprihvatljivo. U tom slucaju plavih fisera, susrecemo se sa kompletnom plavom pticom sa belom maskom i kljunom boje roga. Bela maska zapocinje priblizno na centru lobanje i razdvajanje od boje stomaka krece od zglobova krila do zglobova krila. Na obrazima, razdvajanje do sivog potiljka na glavi pocinje iza oka. Boja ociju, nokti i stopala je ista kao i kod divlje forme. Kao i kod divlje forme, boja plavog plasta je malo tamnija nego ostatak plavog tela.

Pastel Plavi Fiser  

 

     Kod pastel plavog fisera mozemo videti da je plava boja tela svetlija za priblizno 50%. Zadnji deo glave postaje svetliji i letna pera su svetlo sive, ponekad bele boje. Boja i oblik maske ostaje ne promenjena. Noge i nokti su svetliji.

Dark Eyed Clear Fiser 

 

     Ne znam tacno kako kod nas zovu ovu mutaciju, pa iz tog razloga sam ostavio medjunarodni naziv za ovu mutaciju. Kod dark eyed clear (DEC) mozemo da vidimo da je eumelanin smanjen priblizno 95% u perju. Ovde mozemo da vidimo generalno zutu pticu sa plavim repom, sivim nogama I tamnim ocima. Oblik i narandzasto-crvena boja maske ostaje netaknuta. U slucaju dobrih primeraka, mozemo da primetimo zute dijagonalne linije na poledjini glave, koja se pruzaju od temena do vrata.

Albino Fiser 

 

     Albino fiser je potpuno bela ptica sa crvenim ocima i geneticki je slaba mutacija pa bi bilo pozeljno uparivati je sa zelenom pticom koja je nosioc  albina kako bi dobili jace ptice. Nasledjivanje ove mutacije je polno - vezano.

Dominantno Sareni Fiser

 

     Ova sarena forma je upadljiva i moze varirati od nekoliko sarenog perja do potpunog smanjenja eumelanina. Ova mutacija se nasledjuje autozomno dominantno, ali nema ocigledne razlike izmedju jednostrukog i dvostrukog faktora sarenih ptica. Zbog toga ove ptice nisu svrstane u nepotpuno dominantnu vec u dominantnu mutaciju. Ptice sa simetricno rasporedjenom sarenom bojom su najlepse. Pozeljan odnos je 40 - 60%. Zanemarujuci cinjenicu da je sarena opisana kao eumelanin mutacija, maska, koja je stvorena od eumelanina, je pod slabijim uticajem. Razlog za ovo nije bas najjasniji. Da razjasnimo, kod sarene mutacije dolazi do smanjenja eumelanina.
Kada napravimo poprecni presek pera dominantno sarenih ptica, mozemo videti da ne postoje matrice u perju u sarenim oblastima. Te oblasti su bez pigmenta, "prazne su", jer u njemu necete naci ni bezbojne matrice melanozoma.

Euwing Fiser   NEW!!!

 

     Jedna od dve glavne karakteristike su svetlije grudi, od obicne zelene boje do veoma karakteristicne tamno zute. Druga karakteristika je povecan eumelanin u perju na krilima ptice, ostavljajuci mantil ptice u normalnoj boji i kao takav mozete primetiti svetliju boju nego boju na krilima, na ledjima kao da ostaje iscrtano slovo V izmedju boja krila i mantila ptice. Zbog ovog povecanja eumelanina, odluceno je da se ova mutacija naziva euwing koja je dobijena od 2 engleske reci "eumelanin" i "wing" (krilo). Ova mutacija ima velik problem. Ptice sa duplim faktorom (ne zaboravimo da je ovo nepotpuna dominantna mutacija) stvaraju probleme u perju, perje im je redje i izgledaju manje lepo. Podseticemo vas da se slicne stvari desavaju kada se upare dve ptice sa duplim tamnim faktorom, tako da se preporucuje da se radi sa pticama sa jednostrukim faktorom. Bez sumnje, ono sto je jasno da se najlepse boje dobijaju sa pticama prirodne boje. Mesanjem sa tamnim faktorom dolazi do gubitka te karakteristicne lepote zasnovane na smanjenju boje na grudima, tako da ptice koje imaju jedan ili dva tamna faktora su bledji nego originali. Ova mutacija u plavoj seriji ne pokazuje istu lepotu kao u zelenoj seriji. Kao i kod drugih nepotpunih dominantnih mutacija, mozemo pronaci 2 razlicita tipa: manje naznacene (gde se karakteristike ove mutacije mogu jedva primetiti osim malog razredjenja na grudima i V karakteristike na ledjima), normal (gde je razredjenost na grudima vece nego u prethodnom) i vidljivo naznaceni (gde se jasno vidi razredjenost na grudima sa veoma prepoznatljivom zutom bojom).
Kada napravimo poprecni presek pera dominantno sarenih ptica, mozemo videti da ne postoje matrice u perju u sarenim oblastima. Te oblasti su bez pigmenta, "prazne su", jer u njemu necete naci ni bezbojne matrice melanozoma.

image.jpg

Euwing Opalin Fiser   NEW!!!

 

     Kombinacija euwing i opalin fisera je zanimljiva kombinacija jer oba mutanta uticu na pigmentaciju perja na krilima, svaki na svoj jedinstven nacin. Polno-vezana opalin mutacija ce promeniti pigment prisutan u ptici. Na primer, narandzasto-crvena maska fisera ce se prosiriti na zadnji deo glave, perje na krilima ce dobiti minimalni "sivokrili" efekat, donji deo ledja ce postati zelen a perje na repu ce razviti lepu narandzasto-crvenu boju. Autozomno nepotpuna dominantna euwing mutacija fisera ce posvetliti bolu crnog eumelanin pigmenta na telu ptice i na mantiju kod ptica sa jednostrukim faktorom. Efekat je jaci kod ptica sa dvostrukim faktorom pa neki dodatni eumelanin zavrsi u perju na krilima. Kao rezultat oba fenotipa daju utisak tamne boje perja na krilima. Kroz kombinaciju obe mutacije mozemo da vidimo da fiseri kao rezultat imaju svetlije telo, skoro zuto dok je perje na krilima zeleno i cela narandzasto-crvena glava postaje svetlija.

euwing opaline.jpg

© 2017 parrot mutations

bottom of page