
Mutacije Rozenkolisa
Mutacije Rozenkolisa
Rozenkolisi dolaze u nekoliko mutacija. Ovde cemo vam predstaviti neke od njih, trudicemo se da vam opisemo svaku mutaciju ponaosob, kako bi obogatili vase znanje u prepoznavanju boja. Vremenom cemo dodavati nove mutacije, pa cesce posecujte ovaj deo.
Zeleni
Prvo cemo poceti sa zelenom, prirodnom bojom rozenkolisa. Ove ptice su vecim delom zelene boje. Celo lice, čelo, grlo i deo grudi je crven, a ova boja je najizrazitija na čelu. Teme, potiljak, zadnji deo vrata, ledja i spoljni deo krila su zeleni kao trava, a grudi, trbuh i unutrašnji deo krila su žućkasto zeleni. Donji deo ledja im je svetlo plave boje. Kljun je boje roga. Oci su smedje boje. Noge i stopala su sive boje. Kod mladih ptica kljun je crn sa zutim vrhom, kako ptica sazreva, tako nestaje i crna boja na kljunu.

Tamno zeleni
Prvo moramo da razjasnimo sta je u stvari tamni faktor. Vecina veruje da je povezano sa povecanjem tamnog pigmenta (eumelanina), sto naravno nije tacno. Tamni faktor mozemo gledati kao nepotpunu dominantnu mutaciju, koja menja strukturu perja. Tamni faktor menja samo sirinu sundjeraste zone. Kada je tamni faktor jednom prisutan imamo tamno zelenu pticu, sa dva tamna faktora dobijamo oliv zelenu. Kako hromozomi uvek idu u paru, ptica ne moze imati vise od dva tamna faktora (faktor moze da mutira jednom na svakom hromozomu). Nasledjivanje je nepotpuno dominantno, stoga ptica ne moze biti nosioc tamno zelene ili oliv zelene.
Posto ova mutacija samo menja sundjerastu zonu i zbog cega definitivno ne postoji povecanje u tamnim pigmentima, pogresno je ukazivati da tamni faktor takodje cini boju noktiju i stopala tamnijim. Na te boje utice drugi gen i nije vezan za tamni faktor.
Tamno zeleni rozenkolis je za nijansu tamniji od normala i kao sto smo vec napomenuli, boja utice samo na perje a ne na kljun, noge i nokte. Takodje, ni boja maske se ne menja, ostaje crvena kakva jeste.
Oliv zeleni
Oliv zelena ptica jeptica koja je za nijansu tamnija od tamno zelene ptice. Kao i kod tamno zelene boje, i ovde je boja uticala na celokupnu boju perja osim maske koja je kao i kljun, noge i nokti, ostala ne promenjena. Ovu boju mozete dobiti uparivanjem dve tamno zelene ptice ili uparivanjem oliv zelene sa tamno zelenom pticom.

Zeleni sa svetlom maskom
Kod svetle maske mozemo da vidimo da redovni crveni psittacin u perju nije crven vec rozikast. To se najvise vidi u masci, ali takodje i na linijama na perju repa. Ostatak tela je malo svetliji u poredjenju sa divljom formom. Nasledjivanje je nepotpuno dominantno. To znaci da se jasno vidi razlika izmedju jednostrukog i dvostrukog faktora ptice. Ptice sa duplim faktorom imaju najlepsu rozu boju u masci.
Prvi rozenkolisi sa svetlom glavom su se izlegli 1982., kod hobi odgajivaca Harry-a Bens-a u Buksmeru u Holandiji. Zeleno pile sa drugacijom bojom maske se dobilo kombinacijom zelena / ino x zelena. Zelena boja tela se takodje malo razlikovala i delovala je skoro kao “apple green” (boja zelene jabuke). Ni jedno pile kao ovo se nije izleglo od tog para. Mladi koji je imao drugaciju boju perja bio je muzjak i uparen je sa nekoliko zelenih zenki, ali ni jedno pile se nije izleglo kao ova drugacija boja. U tom trenutku Harry je verovao da se bavi za modifikacijom, ali nakon tri godine jos jedno takvo pile se napokon izleglo. Zbog toga sto je originalni predak uparen sa jednom od njegovih cerki, predpostavilo se da je nasledjivanje autozomno recesivno. Medjutim, u kasnijem dobu ispostavilo se da je nepotpuno dominantno nasledjivanje.
Od samog pocetka, ova mutacija je dobila medjunarodni termin “pale headed” (svetla glava).
Sto se tice tamnih faktora, ptice su iste kao i kod zelene ptice sa tamnim faktorima, osim sto je svetla maska koja se ne menja koliko god tamnih faktora imala u sebi.
Zeleni sa narandzastom maskom
Ova mutacija se prvi put pojavljuje kasnih 1980-ih godina. Narandzasta maska je rezultat blago smanjenog crvenog kartenoid pigmenta u perju ptice. Takodje i telo ptice deluje kao malo svetlije od prirodne boje. Ova mutacija je recesivna, sto znaci da ptica mora naslediti mutaciju od oba roditelja da bi pokazala pravo narandzasto-obraznu boju. Takodje, ptice koje su nosioci ove mutacije (koje nose samo jedan gen ove mutacije) moze se vizuelno razlikovati od obicne prirodne boje. Iako ptica koja je nosioc ne pokazuje pravu boju lica ove mutacije, lice je vise narandzasto nego kod obicnih prirodnih. Razlika se moze primetiti kad su ptice jedna pored druge.
Kod tamnih faktora, svaka ptica sa jednim tamnim faktorom vise je za nijansu tamnija od prethodne, dok maska ostaje ne promenjena. Tako npr. tamno zelena je za nijansu tamnija u boji perja od normalne zelene sa narandzastom maskom (maska ostaje ne promenjena) s tim da i donji deo ledja prelazi iz svetlo plave u tamno plavu, a oliv zelena je za nijansu tamnija od tamno zelene i donji deo ledja je najtamnije plav, skoro siv.
Akva rozenkolis
Kod ove mutacije zuti psittacin je smanjen za oko 50%. To znaci da zuta boja u korenu perja nije zutao kao kod normalnog tipa. Ako smo smanjili zutu boju za 50% takodje cemo dobiti svetliju zutu boju. Plavi zraci svetlosti, izazvani u sundjerastoj zoni, prolaze kroz svetlo zute "filtere" stvarajuci boju koja nije ni zelena ni plave vec nesto izmedju. Zbog toga je ova mutacija nazvana aqua (voda). Nije smanjen samo zuti psittacin u perju na telu ptice, vec i crveni psittacin na licu ptice. Crvena postaje za 50% svetlija. Zbog toga aqua mutacija dobija svoju ruzicastu masku na licu. Noge, prsti i nokti su ne promenjeni. Samo je eumelanin odgovoran za boju na nogama i prstima. Nasledjivanje kod aqua mutacije je recesivno. Ova nijansa se moze kombinovati sa gotovo svakom drugom mutacijom, cimetnom, pallid, edged, dilute i fallow. U kombinaciji sa pticom narandzastog lica, dobijace se aqua ptice sa zuckastim licem. Postoje 3 tipa aqua mutacije, osnovni tip, aqua sa tamnim faktorom i aqua sa duplim tamnim faktorom.

Zeleni sa narandzastom maskom

Oliv zeleni sa narandzastom maskom

Tirkiz rozenkolis
Kod tirkiznih ptica, kao i kod aqua, susrecemo se sa delimicno smanjenim psittacinom. Do sada, ova mutacija je pronadjena samo kod Agapornis roseicollis, za razliku od plavih ptica, gde je psittacin nestao 100%, i aqua mutanta, gde imamo smanjen psittacin za + / - 50%, sada se susrecemo sa smanjenjem psittacina u perju. Kod ove mutacije rozenkolisa mozemo videti da je psittacin smanjen za + / - 60% na plastu i + / - 90% na ostatku tela. Ovo daje ptici “aqua” plast, dok je ostatak dela skoro potpuno plav. Kazem skoro, jer i dalje mozemo da vidimo zelenkasti trag na telu ako se dobro zagledamo. Maska je skoro potpuno bela, iako neke ptice imaju jasno vidljivu rozu masku. Ovo je sasvim normalno, jer deo psittacina se i dalje stvara, a crvena boja maske je sacinjena od psittacina. Ova mutacija se nasledjuje autozomno recesivno u poredjenju sa divljom formom i alel je bl-lokusa

Akvatirkiz
Akvatirkiz je mutacija dobijena uparivanjem akva i tirkiz ptice, gde dobijete boju koja je izmedju akva i tirkiz, po tome je i dobila ime, a u imenu mutacije, po medjunarodnim standardima, prvo se stavlja ime mutacije koja je najbliza prirodnoj boji (u ovom slucaju je to akva gde je smanjenje 50%, dok je kod tirkiz mutacije vece smanjenje) i na nju se nadovezuje ime druge mutacije pa smo u ovom slucaju dobili Akvatirkiz. Naravno, maska, kljun, noge i nokti, ostaju ne promenjeni. Ako bi uparili dve akvatirkiz ptice, rezultat parenja bi bio sledeci:
Akvatirkiz x Akvatirkiz:
25% Akva
50% Akvatirkiz
25% Tirkiz
Lutino Rozenkolis
Kako je prisutno malo eumelanina, funkcija sundjeraste zone je eliminisana i ne podstice se mesanje. Zbog toga mozemo da primetimo samo zuti i crvenim psittacin u perju. Normalno zeleno perje postaje zuto, plavo perje, koje mozemo da vidimo na repu, postaje belo. Crvena maska ostaje ne promenjena, jer je ona odredjena prisustvom crvenog psittacina, koji nije pod uticajem ino mutacije. Dalje, dobijamo svetle noge, roznate boje nokte i crvene oci.
Dilute Rozenkolis
Dilute je engleski naziv za ovu mutaciju, kod nas mislim da je zovu razredjena mutacija. Kod ove mutacije, smanjenje eumelanina u perju je skoro 80=90%. Time dobijamo zutu pticu sa zelenim odsjajem. Plavi rep je mnogo svetliji, skoro svetlo plavi. Noge i nokti ostaju ne promenjeni, takodje i letna pera ostaju siva. Nasledjivanje je autozomno recesivno. Veoma je slicna palid mutaciji, ali cete je lako razlikovati po nogama, kao sto smo naveli, kod ove mutacije noge i nokti su ostali ne promenjeni (sivi) dok kod palid mutacije, noge su boje mesa.
Zeleni Sivokrili Rozenkolis
Medjunarodni naziv za sivokrilu mutaciju ili srebrnu kako je jos kod nas nazivaju, je edged. Kod ove mutacije u centru perja na krilima imamo smanjenje eumelanina za otprilike 60% sto nam daje svetlo zelenu / zutu boju na sredistu perja. Smanjenje na ostalim delovima perja je jednako rasporedjeno oko 50%. Donji deo ledja je svetliji a noge i nokti su svetlo sivi. Nasledjivanje ove mutacije je autozomno recesivno.
Cimet Rozenkolis
Ovu mutaciju nazivaju jos i Americkom ili pravom cimet mutacijom, posto palid mutaciju neki nazivaju i Australijskom cimet mutacijom. Medjutim, pravi naziv ove mutacije je cimet. Nasledjivanje ove mutacije je polno-vezano. Ove ptice su srednje zelene boje, nesto svetlije od normala. Perje na krilima (letna pera) su smedje boje. Maska ostaje ne promenjena. Noge i nokti takodje imaju braon tragove. Po izleganju, mladi imaju crvene oci koje postaju tamnije nakon par dana.
Palid Rozenkolis
Ova mutacija prouzrokuje smanjenje vidljivog eumelanina za 60% zbog cega ptica postaje zuto-zelena po celom telu. Perje na krilima je svetlo sivo. Noge, prsti i nokti su roze boje. Lice i rep su ostali ne promenjeni. Osnovni tip se zove pallid green (prevod bi bio "svetlo zeleni").
Ove ptice imaju crvene oci kada se izlegu, a onda potamne u tamno smedju u periodu od 1-8 dana. Nasledjivanje ove mutacije je polno vezano (samo su muzjaci nosioci ove mutacije). Ova mutacija je nastala u Australiji, zato je neki zovu i "Australian cinnamon" (Australijska cimetna). Palid mutacija se nasledjuje kao i kod ino i cimetne mutacije. Do nedavno se koristilo i ime Isabel za ovu mutaciju, ali se ispostavilo da je ovo ime neprikladno za ovu vrstu. Isabel se koristi kod kanarinaca u kombinaciji smedje (cimet) i agate (Pallid = svetle) mutacije. Agate kod kanarinaca je isto sto i pallid kod rozenkolisa.
Palid Rozenkolis sa narandzastom maskom
Kao sto smo vec naveli u jednoj od prethodnih tema, kod palid mutacije imamo smanjenje vidljivog eumelanina za 60% zbog cega ptica postaje zuto-zelena po celom telu. Perje na krilima je svetlo sivo. Noge, prsti i nokti su roze boje. Narandzasta boja maske Narandzasta maska je rezultat blago smanjenog crvenog kartenoid pigmenta u perju ptice. Ove ptice imaju crvene oci kada se izlegu, a onda potamne u tamno smedju u periodu od 1-8 dana. Nasledjivanje ove mutacije je polno vezano.
Na slici iznad mozete da vidite palid mutaciju sa narandzastom maskom sa tamnim faktorom sto se jasno vidi po boji donjeg dela ledja koja je tamno plava, dok je kod ptice bez tamnih faktora, svetlo plave boje. Ako vam se svideo clanak, podelite ga sa prijateljima.mutacije. Agate kod kanarinaca je isto sto i pallid kod rozenkolisa.
Akva palid rozenkolis
Akva mutacija takodje ima svoju palid mutaciju. Za akva mutaciju smo rekli da dolazi do smanjenja crvenog psittacina na licu ptice. Crvena postaje za 50% svetlija. Takodje rekli smo da kod palid mutacije dolazi do smanjenja vidljivog eumelanina za 60% zbog cega ptica postaje zuto-zelena po celom telu. Perje na krilima je svetlo sivo. Noge, prsti i nokti su roze boje. Rep ostaje ne promenjen. Takodje smo naveli da palid ptice imaju crvene oci kada se izlegu, a onda potamne u tamno smedju u periodu od 1-8 dana. Nasledjivanje ove mutacije je polno vezano.
Tirkiz palid rozenkolis NOVO!!!
Kod tirkiznih ptica, kao i kod aqua, susrecemo se sa delimicno smanjenim psittacinom. Za razliku od plavih ptica, gde je psittacin nestao 100%, i aqua mutanta, gde imamo smanjen psittacin za + / - 50%, sada se susrecemo sa smanjenjem psittacina u perju. Kod ove mutacije rozenkolisa mozemo videti da je psittacin smanjen za + / - 60% na plastu i + / - 90% na ostatku tela. A kako u palid mutaciji imamo smanjenje vidljivog eumelanina za 60%, dobijamo pticu kao na slici iznad. Maska je skoro potpuno bela, iako neke ptice imaju jasno vidljivu rozu masku. Perje na krilima je svetlo sivo. Noge, prsti i nokti su roze boje. Lice i rep su ostali ne promenjeni. Ove ptice imaju crvene oci kada se izlegu, a onda potamne u tamno smedju u periodu od 1-8 dana. Nasledjivanje ove mutacije je polno vezano
Dominantno sareni rozenkolis
Kod rozenkolisa ne mozemo videti razliku izmedju JF i DF dominantno sarenih ptica. Da li je ptica JF ili DF ne odredjuje se preko stepena sarenih oznaka. Ovde, takodje, mozemo videti da forma maske postaje manja i, za razliku od recesivno sarenog rozenkolisa, gde rep postaje obicno zeleno-zut, ovde rep obicno ostaje plav.
Opalin zeleni rozenkolis NOVO!!!
Opalin je polno-vezana recesivna mutacija, sto dovodi do reorganizacije razlicitih pigmenata. S toga zavrsavamo sa paletom boja u perju koja je potpuno drugacija od one u divljem tipu. Vidimo da se psittacin pojavljuje u delovima perja gde ga ne vidimo kod divlje forme, takodje vidimo i preuredjivanje eumelanina.
Kod opalin rozenkolisa, mozemo videti da se crveni psittacin na masci prosirio do zadnjeg dela glave. Ovo celu glavu pretvara u crveno. Cela boja tela je vise sivkasto zelena, rep je skoro ceo zelen, crni i plavi tragovi na repu su nestali, zbog cega crvena boja preovladjuje. Donji deo ledja, koji je kod prirodne zelene boje bio plav, ovde je boje tela.
Opalin akva rozenkolis NOVO!!!
Kao sto smo ranije spomenuli, kod akva mutacije zuti psittacin je smanjen za oko 50%. To znaci da zuta boja u korenu perja nije zutao kao kod normalnog tipa. Ako smo smanjili zutu boju za 50% takodje cemo dobiti svetliju zutu boju. Plavi zraci svetlosti, izazvani u sundjerastoj zoni, prolaze kroz svetlo zute "filtere" stvarajuci boju koja nije ni zelena ni plave vec nesto izmedju. Zbog toga je ova mutacija nazvana aqua (voda). Nije smanjen samo zuti psittacin u perju na telu ptice, vec i crveni psittacin na licu ptice. Crvena postaje za 50% svetlija. Zbog toga aqua mutacija dobija svoju ruzicastu masku na licu. Noge, prsti i nokti su ne promenjeni. Samo je eumelanin odgovoran za boju na nogama i prstima. Posto kod opalina mozemo videti da se crveni psittacin na masci prosirio do zadnjeg dela glave. Ovo celu glavu kod zelenih opalina pretvara u crveno, dok se kod akva mutacije crveni psittacin u masci smanjuje za 50%. Crni i plavi tragovi na repu su nestali, zbog cega boja maske preovladjuje. Donji deo ledja, koji je kod prirodne zelene boje bio plav, ovde je boje tela.
Opalin tirkiz rozenkolis NOVO!!!
Spomenuli smo ranije da kod tirkiznih ptica, kao i kod aqua, susrecemo se sa delimicno smanjenim psittacinom za + / - 60% na plastu i + / - 90% na ostatku tela. Ovo daje ptici “aqua” plast, dok je ostatak dela skoro potpuno plav. Kazem skoro, jer i dalje mozemo da vidimo zelenkasti trag na telu ako se dobro zagledamo. Maska je skoro potpuno bela, iako neke ptice imaju jasno vidljivu rozu masku. Ovo je sasvim normalno, jer deo psittacina se i dalje stvara, a crvena boja maske je sacinjena od psittacina. Posto sad govorimo o opalin mutaciji, mozemo videti da se smanjeni psittacin na masci prosirio do zadnjeg dela glave. Crni i plavi tragovi na repu su nestali, zbog cega boja maske preovladjuje. Donji deo ledja, koji je kod prirodne zelene boje bio plav, ovde je boje tela.
Opalin Akva tirkiz rozenkolis NOVO!!!
Akvatirkiz je mutacija dobijena uparivanjem akva i tirkiz ptice, gde dobijete boju koja je izmedju akva i tirkiz, po tome je i dobila ime, a u imenu mutacije, po medjunarodnim standardima, prvo se stavlja ime mutacije koja je najbliza prirodnoj boji (u ovom slucaju je to akva gde je smanjenje 50%, dok je kod tirkiz mutacije vece smanjenje) i na nju se nadovezuje ime druge mutacije pa smo u ovom slucaju dobili Akvatirkiz. Naravno, maska, kljun, noge i nokti, ostaju ne promenjeni. Sada uz sve ovo, kod opalin mutacije dobijamo masku koja se pruza preko cele glave i plava boja na donjem delu ledja nestaje i taj deo je obojen bojom tela.













Opalin zeleni sa narandzastom maskom NOVO!!!
Kod ove mutacije, imamo sve isto kao i kod zelene opalin ptice samo sto umesto crvene maske imamo narandzastu masku koja je rezultat blago smanjenog crvenog kartenoid pigmenta u perju ptice
